З якими хворобами звільняють від мобілізації? Повний список
Обов'язок кожного громадянина — захищати Батьківщину від зовнішніх загроз. Але впоратися із цією почесною справою можуть не всі. Деякі люди 25-60 років через наявні захворювання не підлягають призову. Розкажемо, які діагнози є вагомим приводом звільнення від мобілізації. Стаття має роз'яснювальний характер.
Статус
Кожен чоловік віком 25-60 років у мирний час і під час війни в країні має певний статус, який визначає його придатність до призову до ЗСУ. Це такі категорії, як придатний до військової служби, придатний для служби у спеціальних частинах, наприклад, у забезпеченні чи частинах зв'язку, тимчасово непридатні, які потребують лікування, тимчасово непридатні з переглядом статусу через 6 місяців та непридатні до служби в армії. ВЛК оцінює стан здоров'я людини та визначає її статус, який записується в особистій справі.
Які хвороби є основою звільнення від військового обов'язку?
Спочатку відзначимо групи захворювань, а потім докладніше зупинимося на деяких діагнозах. Це:
деякі розлади психіки;
деякі відхилення у роботі нервової системи, зокрема ті що викликають параліч;
деякі захворювання органів зору та слуху;
деякі хвороби крові та судин;
деякі патології органів дихання;
деякі аномалії внутрішніх органів (нирок, печінки, селезінки);
ускладнений ВІЛ;
рак із метастазами;
ускладнений вірусний гепатит;
деякі захворювання ШКТ, такі як виразкова хвороба, хвороба Крона;
деякі хвороби кістково-м'язового скелета.
Як зрозуміло зі списку, не всі хвороби звільняють від служби. Під тимчасове чи повне звільнення потрапляють пацієнти лише з певними діагнозами чи певними стадіями захворювань. Наприклад, якщо у пацієнта діагностовано часткову втрату слуху, його можуть визнати придатним або частково придатним — у кожному клінічному випадку статус визначає ВЛК. І про це ми неодноразово згадуватимемо. А ось повна глухота, тобто втрата слуху на обидва вуха вважається безапеляційною основою для звільнення від служби. Що стосується захворювань кісток, то тільки явні та складні деформації скелета, спричинені системними захворюваннями, стають приводом для відмови від мобілізації.
Серед хвороб органів дихання особливим станом вважається тяжка форма бронхіальної астми. ВІЛ робить військовозобов'язану людину непридатною для військової служби, якщо на тлі інфекції розвинулися серйозні ускладнення, що підтверджено результатами обстеження.
Розглянемо докладніше, яка хвороба чи медичний стан дає ВЛК право визнання військовозобов'язаного непридатним до служби ЗСУ.
Пухлини
Людина звільняється від мобілізації, якщо в неї виявлено такі проблеми зі здоров'ям:
ракове утворення будь-якої локалізації з метастазами;
агресивні ракові пухлини кровоносної системи;
доброякісні пухлини, що призвели до великих функціональних порушень, тобто давлять на органи та впливають на роботу систем.
Якщо у військовозобов'язаного до або під час комісії виявлено онкологію іншої форми, він може бути визнаний обмежено непридатним на час лікування.
Захворювання серця та судин
Тимчасове або повне звільнення від призову до ЗСУ одержують військовозобов'язані з такими підтвердженими діагнозами:
серцева недостатність 2Б та 3 стадії;
гіпертонія 3 стадії;
ускладнені інфаркти, інсульти із вираженими функціональними порушеннями.
Комісія розглядає в індивідуальному порядку питання щодо статусу військовозобов'язаних із пізніми стадіями хвороб судин, таких як атеросклероз, тромбозом, варикозна хвороба вен. Пацієнта буде визнано тимчасово непридатним або непридатним до служби при серйозних порушеннях кровообігу.
Хвороби легенів та дихальної системи в цілому
Якщо хочете дізнатися, з якими хворобами не мобілізують, зверніть увагу на захворювання органів дихання, за яких ВЛК винесе ухвалу про звільнення військовослужбовця від служби в лавах ЗСУ. Це хронічні патології бронхів та легень, які супроводжуються серйозними порушеннями дихальної функції. Якщо у людини важка форма бронхіальної астми, вона буде звільнена від служби в армії.
Хвороби ШКТ та органів травлення
Повне чи тимчасове звільнення від мобілізації одержують пацієнти з такими проблемами зі здоров'ям:
патології та деформації щелепи, особи, що супроводжуються утрудненим диханням, жуванням, порушенням мовної функції;
хвороби ШКТ із суттєвими дисфункціями;
гострі стадії виразки шлунка та 12-палої кишки;
деякі хвороби печінки, жовчного міхура.
Зір та слух
Непридатними до служби у ЗСУ будуть визнані після проходження комісії військовозобов'язані з такими проблемами зі здоров'ям:
патології та аномалії органів зору, що істотно знижують функцію обох очей;
структурні захворювання органів зору, що обмежують зорову функцію і зачіпають обидва ока;
аномалії рефракції;
критичне зниження зору.
Не закликають людей з повною приглухуватістю та глухонімих.
Хвороби крові
Не закликають до лав ЗСУ за таких хвороб у разі суттєвих функціональних порушень та виражених системних проблем:
анемія;
проблеми зі згортанням крові;
геморагічні (ідіопатичні та ювенільні кровотечі) синдроми.
Захворювання ендокринної системи
Розкажемо більше, які хвороби звільняють від мобілізації у воєнний час. Не беруть у ЗСУ людей із захворюваннями щитовидки та інших залоз, із цукровим діабетом. Але тільки в тому випадку, якщо хвороба спричиняє серйозні функціональні порушення. Навіть ожиріння з вираженими порушеннями функцій може бути приводом звільнення від мобілізації.
Хвороби шкіри
Не покличуть до армії військовозобов'язаних з атопічним дерматитом деяких стадій, звичайною пухирчаткою. За інших виражених шкірних захворювань людини можуть визнати тимчасово непридатним на період лікування.
Хвороби кістково-м'язового скелета
Дають відстрочку чи повне звільнення від мобілізації:
артропатія;
виражені набуті деформації кінцівок;
у деяких випадках ампутація.
Наприклад, не покличуть людину із двосторонньою ампутацією рук чи ніг. Не служитиме пацієнт, який переніс двосторонню ампутацію стопи по верхній третині гомілки та вище. Деякі захворювання хребта та кісток можуть бути приводом для відстрочення або повного звільнення від служби, якщо вони спричиняють серйозні функціональні порушення. Повторимо, у кожному випадку члени ВЛК розглядають кожен клінічний випадок в індивідуальному порядку і тільки після вивчення всієї інформації виносять рішення.
Хвороби сечовивідної системи
Не закликають людей із хворобами сечовивідної системи із суттєвими порушеннями функцій, наприклад, із нирковою недостатністю.
«Нервові» хвороби
Комісія визнає вас непридатним для служби в армії за таких підтверджених діагнозів, як менінгіт, енцефаліт, системні атрофії, ДЦП, епілепсія, що супроводжується психічним розладом та інші. Усі роз'яснення можна переглянути у Наказі № 402 Міністерства оборони України.
Психічні захворювання
Знімають із військового обліку пацієнтів психоневрологічних відділень, якщо у них діагностовано стійкі психічні розлади, пацієнтів із синдромом залежності, якщо стан супроводжується стійкими психічними розладами. Також не підлягають заклику шизофреніки, розумово відсталі люди, діагноз яких клінічно підтверджений.
Як довести хворобу
Але недостатньо знати, які хвороби звільняють від мобілізації, і навіть мати«їх в арсеналі. Не менш важливо підтвердити свою нездатність служити в армії. Часто лікарі військово-лікарської комісії не враховують діагнози, якщо немає їхнього документального підтвердження. У такому разі людина може оскаржити рішення ВЛК.
Варто зазначити, що сьогодні збільшено розмір штрафів за порушення військового обліку та мобілізації. Крім адміністративної відповідальності передбачено кримінальну відповідальність. Тому, щоб за наявності відповідного діагнозу не потрапити до лав військовослужбовців, важливо заздалегідь підготуватися, пройти обстеження, зібрати підтвердження захворювання.
Придатний, непридатний, тимчасово непридатний
Важливо розуміти, що список обмежень здоров'я для мобілізації відрізняється у мирний час і під час війни. Більше того, при одному діагнозі один пацієнт може отримати відстрочку, а інший визнаний придатним для служби в окремих частинах, наприклад частинах зв'язку, постачання або логістики. Тому важливо зібрати всі необхідні документи, пройти обстеження, які підтвердять діагноз. І навіть якщо у мирний час вас визнавали непридатним, сьогодні ваш статус може змінитися. Наприклад, під час війни мобілізації підлягають пацієнти із такими станами:
клінічно вилікуваний туберкульоз;
вірусний гепатит за помірних функціональних порушень;
ВІЛ, що протікає безсимптомно;
непрогресуючі захворювання крові, ендокринної системи, психіки, нервової системи, якщо вони протікають без виражених симптомів, контролюються медикаментозно та не впливають на функціонал організму.
Військовозобов'язаних із такими хворобами можуть призвати до лав ЗСУ за потреби.