До порівняння
Обране

Що таке центрифуга в медицині

07.07.2025

Центрифуга — це медичне обладнання, яке призначене для виконання лабораторних аналізів і підготовки крові для процедур. Лікувальні процедури — переливання крові, плазмаферез, плазмоліфтинг, передбачають використання плазми. Для отримання плазми кров обробляють у центрифузі. 

Сучасна лабораторна центрифуга потрібна для виконання діагностики різних захворювань. Багатофункціональні моделі оснащені програмним забезпеченням, що дозволяє звести до мінімуму участь оператора в процесі дослідження. Багато приладів в автоматичному режимі регулюють налаштування і виконують роботу з урахуванням потреб. Використання моделей з інтелектуальними функціями спрощує роботу оператора і знижує ймовірність лікарських помилок. 

Принцип роботи центрифуги

Пристрій і робота центрифуги тісно пов'язані з доцентровою силою, що діє на предмети, які обертаються навколо осі. Принцип роботи центрифуги заснований на розділенні дисперсних рідин, які складаються з фракцій з неоднаковою питомою вагою. Розділення відбувається внаслідок інтенсивного обертання ротора, заповненого пробірками зі зразками біологічного матеріалу. Двигун обертає ротор, пробірки і контейнери зі зразками піддаються центрифугуванню. Частинки з меншою питомою вагою зосереджуються поруч з обертовою віссю. Фракції з більшою питомою вагою видаляються від обертової осі. 

Центрифугування дозволяє розділяти фракції швидше, ніж в процесі відстоювання або фільтрації. Методика випереджає способи розділення за допомогою віджимання і проціджування. Швидкість розділення залежить від радіуса обертання роторної частини і кількості обертів за хвилину. 

Щоб зрозуміти, як працює центрифуга, потрібно згадати характер дії відцентрової сили. Доцентрове сила по-різному впливає на частинки з різною щільністю, розміром і масою. Відцентрова сила спрямована від центральної точки обертання, збільшується пропорційно підвищенню швидкості руху ротора. 

Прикладом центрифугування можна назвати осідання важких компонентів фізіологічної рідини на дні пробірки, легких — на стінках судини. Завдяки розділенню біологічного матеріалу на окремі компоненти підвищується точність результатів тестування. 


Призначення центрифуги

Центрифугування в медицині — один із способів отримання результатів лабораторних аналізів. Методику використовують в рамках діагностики численних захворювань. Для чого потрібна центрифуга в лабораторії:

  • розділення біологічних рідких середовищ на фракції;

  • осадження клітин і їх компонентів — субклітинних структур;

  • концентрування речовин;

  • отримання очищених білків, молекул ДНК і РНК, інших структурних компонентів фізіологічних рідин;

  • отримання плазми, сироватки та інших похідних крові.

Прилад необхідний для підготовки зразків крові та сечі для подальшого мікроскопічного та мікробіологічного дослідження. Обладнання для центрифугування клітин використовують для виготовлення препаратів крові, проведення генетичних тестів, виробництва вакцин. 

Центрифуга в медицині: сфера застосування

Центрифуга в медицині — затребуване обладнання для комплектації клініко-діагностичних лабораторій в медичних установах різного профілю, станцій переливання крові, науково-дослідних центрів. 

Види центрифуг

Щоб зробити правильний вибір, потрібно розуміти, що таке центрифуга і чим відрізняються різні моделі. Прилади, призначені для лабораторних досліджень, відрізняються характеристиками:

  • обсяг оброблюваної крові;

  • швидкість обробки біологічного матеріалу;

  • додаткові опції (розділення біологічного матеріалу на фракції, охолодження і підігрів зразків, відкривання кришки в автоматичному режимі після завершення тестування). 

Високошвидкісні моделі розділяють кров на фракції на молекулярному рівні. Пристрої, які працюють на знижених швидкостях, дбайливо розділяють кров на плазму і клітинні елементи без пошкодження клітин. Універсальні центрифуги підходять для виконання різних завдань завдяки опції вибору швидкісного режиму. Основні види центрифуг:

  • Загалолабораторні. Відрізняються природним охолодженням за рахунок обертання ротора. Температура зразка матеріалу зазвичай кімнатна або трохи вища.

  • Навчальні. Призначені для проведення дослідів і досліджень в освітніх установах. Особливості — малі обороти обертання, підвищений рівень безпеки експлуатації. 

  • Спеціалізовані. Розроблені для вузьких завдань певної галузі, наприклад, фармакології або гематології. 

Залежно від швидкості обертання ротора розрізняють високошвидкісні, низькошвидкісні та швидкісні моделі з показниками понад 40 тис. об/хв, до 25 тис. об/хв, в межах 25-40 тис. об/хв відповідно. 

Класифікація центрифуг передбачає виділення моделей за місцем установки - підлогові, настільні. Зазвичай вага настільних приладів не перевищує 100 кг. Настільні моделі встановлюють на рівні, горизонтальні поверхні в лабораторіях. Обов'язкова деталь - протиковзкі ніжки або накладки, які перешкоджають зміщенню і падінню приладу під час інтенсивного обертання ротора. 

Під час встановлення настільної моделі забезпечують вільний простір у радіусі не менше 30 см. Не рекомендується встановлювати на один стіл дві та більше центрифуги. Дисонанс при обертанні приладів може спровокувати посилені коливання. Підлогові центрифуги використовують у великих медичних або наукових центрах.

Центрифуга в медицині: як вибрати

У каталозі компанії «Рад Фарм» представлено професійне медичне обладнання надійних світових брендів. Щоб підвищити репутацію медичного закладу і поліпшити якість обслуговування пацієнтів, потрібно купити центрифугу для крові, біохімічні та гематологічні аналізатори, венозні сканери та інші прилади, необхідні для точної діагностики. Сучасне лабораторне обладнання визначає результати в автоматичному режимі з мінімальною участю оператора. 

Якісна, надійна в роботі діагностична техніка прискорює процес обстеження пацієнта і мінімізує ймовірність лікарських помилок. Центрифуги розрізняються технічними характеристиками та функціоналом. На які критерії звернути увагу при виборі:

  • Швидкість обертання центрифуги. Впливає на ефективність поділу досліджуваного матеріалу на фракції та визначає час, необхідний для отримання результату. 

  • Фактор розділення (G-фактор). Показує різницю між показниками прискорення приладу і вільного падіння. 

  • Дискретність. Можливість змінювати швидкість обертання ротора з урахуванням поточних завдань. 

  • Об'єм. Від показника залежить, скільки зразків матеріалу можна одночасно тестувати в пристрої. 

Додаткові опції підвищують функціональність приладу і спрощують процес управління. Автоблокування кришки перешкоджає випадковому відкриванню приладу, випаданню і пошкодженню зразків. Система підігріву та охолодження призначена для створення оптимального температурного режиму обробки біологічного матеріалу. Велику роль відіграє ціновий фактор, який впливає на окупність і рентабельність медичного закладу.

Стерилізатори - що це і які бувають види
Стерилізатори - що це і які бувають видиСтерилізація інструментів — один з наріжних елементів медичної безпеки. Без належної обробки інструментів неможливо забезпечити захист паціє..
Функціональне ліжко - що це та які бувають види
Функціональне ліжко - це вид медичних меблів, призначений для створення оптимальних умов розміщення пацієнта вдома, в лікарнях і в профільних центрах. Спеціальні моделі забезпечуют..
eDilo та Рад Фарм: інноваційні рішення для бізнесу з можливістю покупки в розстрочку
В умовах динамічного розвитку бізнесу та постійного пошуку ефективних фінансових рішень компанія Рад Фарм продовжує співпрацю з інноваційним інструментом для зручної купівлі товарі..
Доставка по Україні
Доставка по Україні: Запоріжжя, Дніпро, Миколаїв, Житомир, Харків, Чернівці, Одеса, Полтава, Черкаси, Херсон, Івано-Франківськ, Вінниця, Київ та інші міста України.
0