До порівняння
Обране

УЗД vs Мамографія

17.07.2024

Одним із найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок є рак молочних залоз. За статистичними даними ВООЗ приблизно півмільйона жінок щороку помирають із таким діагнозом. Така смертність пояснюється тим, що понад чверть пацієнток дізнаються про свій діагноз, коли захворювання перебуває на 3-й або на 4-й стадії. На цьому періоді розвитку захворювання курс лікування не тільки вельми складний і тривалий, але нерідко виявляється недостатньо ефективним. Тому рання діагностика така важлива.

Якщо в результаті обстеження виявляється рання стадія раку молочних залоз, то в результаті лікування шанси пацієнтки на повне одужання дуже високі.

Якщо говорити мовою цифр, то повністю одужують 95% жінок з 1-м ступенем захворювання, близько 80% з 2-ю стадією і трохи більше 50%, якщо діагностували 3-й ступінь цієї хвороби.

Це причина, через яку регулярно, не рідше одного разу на рік потрібно відвідувати лікаря-мамолога і проходити обстеження. Як правило, призначається УЗД або мамографія молочної залози. 

Види діагностики раку молочних залоз  

Слід розуміти, що мамографія грудей і УЗД молочних залоз є різними за принципом дії видами діагностичних досліджень.

У першому випадку мамограф дає змогу отримати максимально точну картину стану здоров'я грудей, виявити найдрібніші ущільнення та новоутворення. Сучасна цифрова мамографія дає змогу з високою точністю діагностувати рак на ранній стадії, тим самим забезпечити практично 100-відсоткове лікування.

У другому випадку за допомогою апарату УЗД можна визначити патологічні процеси, що відбуваються в грудях пацієнтки, в режимі реального часу і виявити наявність новоутворень.  

Порівнюємо УЗД і мамографію   

Багато пацієнток цікавляться, що краще мамографія чи УЗД? Це не цілком коректне запитання, оскільки це кардинально різні методи діагностики. Ультразвукове дослідження, незважаючи на високу інформативність, деякі види раку молочних залоз виявити не в змозі. За статистикою, рак молочної залози на УЗД виявляється в 87% випадків.

Якщо говорити про високу точність діагнозу, то показник у 98% можуть дати комплексні дослідження, коли використовують мамографію та обладнання УЗД.

Тепер обговоримо УЗД і мамографію, відмінності, переваги та недоліки.

Процедура ультразвукових досліджень безболісна, безпечна і не вимагає від пацієнтки будь-якої попередньої підготовки. Основні переваги УЗД:

  • Визначається точне місцезнаходження новоутворення, дослідження дає змогу уточнити стадію хвороби, виявляє проблеми з лімфатичними вузлами.

  • За допомогою сканера УЗД можна вивчити будь-яку ділянку молочної залози. На обладнанні мамографа при рентгенографії цього зробити не можна.

  • Практично зі 100-відсотковим результатом виявляються наявні в грудях кісти.

З мінусів методу ультразвукового дослідження молочних залоз слід відзначити особливо:

  • Мала інформативність у тих випадках, коли на досліджуваній ділянці є значна кількість жирових відкладень.

  • За розміру новоутворення менше 10 мм апарат може не помітити рак молочної залози УЗД.

Мамографія - це один із видів рентгенографії, що виконується на спеціальному обладнанні, розробленому для дослідження молочних залоз. Що показує мамографія:

  • Доброякісні та злоякісні новоутворення розміром менше 10 мм, що неможливо зробити в процесі ультразвукового дослідження.

  • Виявляє такий вид онкологічного захворювання, як 1-й ступінь інфільтративного протокового раку.

  • Характерні для злоякісних новоутворень зміни, що дають змогу призначати або коригувати курс лікування.


Недоліком мамографії можна назвати ту обставину, що результат досліджень доводиться чекати якийсь час. Мамограф у процесі рентгенографії зчитує отримані дані та передає їх у систему, де за складеною програмою відбувається класифікація та обробка інформації. Сучасні моделі цифрових мамографів не тільки дають оцінку щодо наявності чи відсутності новоутворення та його виду. Вони також визначають причину появи, а також роблять попередній прогноз щодо успішного одужання.

Показання до різних видів діагностики раку молочних залоз

Перед тим як вибирати мамографію або УЗД, ознайомтеся з інформацією, кому показані ці види діагностики:

  • Мамографія показана пацієнткам, у яких після УЗД були виявлені ознаки пухлинних новоутворень. Жінкам, генетично схильним до раку молочних залоз. Особам за віком старше 40-а років.

  • Направлення на УЗД лікар дає жінкам молодше 40 років і тим, кому протипоказана мамографія. Пацієнткам із підозрою на пухлину, розміром понад 5 мм, а також особам, при підозрі на наявність кіст у молочних залозах.

Такі вікові обмеження для мамографії пояснюються тим, що в молочних залозах жінок віком до 40 років переважає залозиста тканина, яка може завадити проведенню дослідження і достовірності результатів діагностики. 

Інфаркт міокарда - причини, симптоми, діагностика, лікування
Гострий інфаркт міокарда - медичний термін, що позначає серцевий напад. Він трапляється, коли потік крові до серця скорочується або перестає здійснюватися зовсім. Це може статися ч..
Ішемічна хвороба серця - причини, симптоми, діагностика, лікування
Ішемічною хворобою серця називають патологію, що виникає на тлі недостатнього постачання кров'ю серцевого м'яза. Хвороба проявляється синдромами хронічної  стенокардії та серц..
УЗД під час вагітності
Благополучний результат і вирішення вагітності залежать від тактики ведення. Пренатальний моніторинг заснований на алгоритмі, який розробляється індивідуально для кожної жінки. В о..
Доставка по Україні
Доставка по Україні: Запоріжжя, Дніпро, Миколаїв, Житомир, Харків, Чернівці, Одеса, Полтава, Черкаси, Херсон, Івано-Франківськ, Вінниця, Київ та інші міста України.
0