До порівняння
Обране

УЗД під час вагітності

17.07.2024

Благополучний результат і вирішення вагітності залежать від тактики ведення. Пренатальний моніторинг заснований на алгоритмі, який розробляється індивідуально для кожної жінки. В основу алгоритму покладено уявлення про мінімальну кількість УЗД під час вагітності, строки якого припадають на кожен із семестрів. 

УЗД - основний метод діагностики жінок у період гестації. Майбутні мами цікавляться, як часто можна робити УЗД вагітним жінкам. Періодичність обстеження призначає лікар з урахуванням показань. На відміну від інших діагностичних методик ультразвукове обстеження безпечне для майбутньої мами і плода. Обстеження не впливає на розвиток плода і стан вагітної жінки. Інші переваги:

  • Безболісна, неінвазивна процедура.

  • Відсутність протипоказань.

  • Висока інформативність.

  • Доступність і велика швидкість отримання результату. 

Ультразвук знайшов широке застосування в медицині, починаючи з 30-х років XX століття. Сьогодні ультразвукове діагностичне обладнання - обов'язковий елемент оснащення жіночої консультації та акушерського відділення. Питання, чи можна часто робити УЗД вагітним, залишається відкритим. Наукові дослідження з приводу безпеки методу діагностики для майбутньої матері та дитини тривають. 

Навіщо проводять УЗД діагностику

Обстеження допомагає виявляти плацентарну недостатність, вроджені патології та спадкові захворювання у плода. Уточніть у лікаря, на яких термінах робити УЗД, щоб своєчасно дізнатися про можливі порушення. За більш ніж 100-річну історію застосування методу вивчені ехографічні маркери, які вказують на наявність відхилень у розвитку дитини. Що можна побачити під час дослідження:

  • кісти в ділянці судинного сплетення;

  • вентрикуломегалію - розширення шлуночків головного мозку;

  • надлишкові розміри шийної складки;

  • пієлоектазію - розширення миски нирок;

  • гіперехогенний кишечник, що нерідко пов'язано із затримкою внутрішньоутробного розвитку, хромосомними хворобами або внутрішньоутробною інфекцією;

  • гіперехогенний фокус у ділянці шлуночків серця, який може вказувати на зміну числа або структури хромосом. 

Результат УЗД під час вагітності показує, наскільки висока ймовірність розвитку вроджених захворювань у дитини. Ехографічні маркери переважно проявляються на пізніх етапах, коли термін вагітності становить понад 14 тижнів. Достовірність і точність результатів залежить від компетенції лікаря та якості обладнання. Сучасні УЗД апарати провідних виробників дають детальне уявлення про стан різних структур і органів плода. 

Терміни проведення діагностики

Лікар, який спостерігає пацієнтку, індивідуально розповість, коли роблять перше УЗД вагітній. Зазвичай планове обстеження протягом усього періоду гестації проводять триразово. Перше обстеження призначають на терміні 12-14 тижнів. Що показує діагностика в I триместрі:

  • Точний термін гестації.

  • Багатоплідна або звичайна вагітність.

  • Відповідність розмірів і структури тканин плода нормативним показникам.

Перше обстеження роблять не раніше 3-5 тижня, коли чітко проглядається плодове яйце. У I триместрі виявляють позаматкову вагітність. Патологія виявляється, починаючи з 5-6 тижня. Плідне яйце розвивається в матковій трубі, не доходячи до матки. Зростання ембріона призводить до розриву маткової труби і розвитку стану, небезпечного для здоров'я і життя жінки. 

Визначення завмерлої вагітності - одне із завдань ранньої ультразвукової діагностики. Серце ембріона б'ється, починаючи з 5-го тижня. Визначити серцебиття під час УЗД можна, починаючи з 6-7 тижня. Завмерла вагітність характеризується відсутністю серцебиття і зупинкою розвитку плода, зазвичай закінчується викиднем. 

Коли роблять УЗД під час вагітності на ранніх термінах, лікар особливу увагу звертає на довжину перегородки носа і товщину комірцевої зони у плода. Для визначення терміну гестації вимірюють плодове яйце. Метод ефективний на ранньому етапі, коли плід ще не візуалізується. Щоб максимально точно визначити термін, вимірюють відстань від куприка до головного кінця. На другому місяці гестації визначають діаметр жовткового мішка. У віці ембріона 6 тижнів діаметр становить 4-5 мм. До кінця I триместру відбувається зворотній розвиток. 

Якщо розміри жовткового мішка становлять понад 6 мм після 10-тижневого терміну гестації або менш як 2 мм у період між 8-м і 10-м тижнями, висока ймовірність мимовільного викидня. Інше можливе ускладнення - вагітність, що не розвивається. 

Подібні результати змушують лікаря призначати додаткову діагностику. На яких тижнях роблять УЗД під час вагітності, залежить від характеру і динаміки розвитку порушень. Аномальні розміри жовткового мішка входять до числа несприятливих прогностичних критеріїв. Однак неправильна форма і розміри можуть супроводжувати нормальний перебіг вагітності. Для контролю над формуванням ембріона лікар призначає додаткові діагностичні процедури. Скільки в підсумку знадобиться сеансів ультразвукового обстеження, вирішує лікар.

УЗД вагітності по тижнях: II триместр

Щоб дізнатися, на яких термінах робиться УЗД, потрібно записатись на консультацію до лікаря. Друге планове обстеження проводять у період з 20 по 24 тиждень. Що показує:

  • Вади та порушення в розвитку плода.

  • Патологічні зміни в системі кровопостачання матки.

  • Місце приєднання плаценти.

Вагітні жінки часто хочуть дізнатися стать майбутньої дитини, визначити яку можна, починаючи з 16-го тижня. На практиці обстеження для визначення статі майбутньої дитини проводять, починаючи з 22-23 тижня. Діагностика на ранніх термінах пов'язана з труднощами, наприклад, положенням ембріона, за якого неможливо розглянути статеві ознаки. 

УЗД вагітності по тижнях: III триместр

Лікар підкаже, коли робити УЗД під час вагітності в III триместрі. Третє обстеження за планом зазвичай проходить у період з 32 по 34 тиждень. Діагностика дає змогу підтвердити або спростувати підозри на захворювання та аномалії розвитку. Що показує третє планове УЗД під час вагітності:


  • Обсяг амніотичної рідини.

  • Розміри структур і органів плода. 

  • Фото майбутньої дитини. 

Під час обстеження лікар визначає точну дату пологів, ухвалює рішення щодо методу розродження - природні пологи або кесарів розтин. 

Додаткове обстеження

Крім планового обстеження часто проводять додатковий скринінг. За наявності показань лікар призначить, на яких тижнях робити УЗД додатково. Позапланова діагностика показана у випадках:

  • Обтяжена спадковість - наявність близьких родичів, які страждали на захворювання, що передаються у спадок на рівні генів. 

  • Захворювання хронічного перебігу, діагностовані в матері, які можуть впливати на формування та розвиток плода.

  • Вік жінки перевищує 35 років. Чим старша породілля, тим вищий ризик розвитку ускладнень під час гестації. 

  • Обтяжений перебіг вагітності в анамнезі. Якщо раніше вагітна жінка стикалася з проблемами виношування плода (викидні, завмерла вагітність), потрібен додатковий контроль. 

  • Несприятливі впливи на майбутню матір. Серед негативних чинників - інтоксикації, отруєння солями важких металів та іншими шкідливими речовинами, радіоактивне опромінення, вимушене приймання фармацевтичних препаратів у період гестації.

  • Відхилення, виявлені під час попереднього скринінгу. Якщо під час попереднього обстеження виявлено порушення, призначають повторний скринінг, щоб спостерігати стан у динаміці. 

Скільки разів робити УЗД під час вагітності залежить від стану майбутньої матері та плода. У разі проведення лікувальних процедур додаткове обстеження допомагає контролювати ефективність і результати терапії. 

У період гестації запліднена клітина проходить цикл перетворень і приймає форму людини. УЗД вагітності по тижнях роблять, щоб контролювати стан плода і своєчасно проводити лікувальні заходи. Спираючись на результати діагностики, лікар прогнозує можливі ускладнення. 

Яке роблять УЗД під час вагітності

Лікар індивідуально визначає, яке УЗД роблять під час вагітності в кожному випадку. Основні види ультразвукового дослідження - трансвагінальне і трансабдомінальне. У першому випадку датчик поміщають всередину піхви, у другому - датчик переміщують уздовж поверхні живота. Трансвагінальне введення датчика забезпечує кращу візуалізацію. Зазвичай цей спосіб застосовують у рамках першого обстеження, коли термін гестації не перевищує 1 місяць. Повторні обстеження після закінчення 8-10 тижня гестації проводять трансабдомінальним способом, щоб не спровокувати небажаних наслідків - передчасних пологів або викидня. 

Де краще робити УЗД під час вагітності

Щоб дізнатися, де краще робити УЗД під час вагітності, слід враховувати чинники, які впливають на якість діагностики. Точність дослідження залежить від професіоналізму лікаря-діагноста та виду обладнання. Якщо в клініці використовують передові УЗД апарати з розширеним функціоналом, лікар гарантовано отримує точні та повні результати. Сучасні апарати УЗД формують на екрані тривимірне 3D і чотиривимірне 4D зображення, що значно підвищує інформативність. У форматі 3D можна розглянути найдрібніші деталі обличчя дитини. 

Безпека та особливості процедури

Сучасні дані підтверджують безпеку процедури для майбутньої дитини та матері. Методику використовують протягом кількох десятиліть. Протягом цього періоду не виявлено ознак негативного впливу обстеження на організм плода та жінки. Відсутні обмеження щодо кількості процедур. Додаткова перевага - відсутність необхідності в підготовці. Усе, що потрібно на УЗД під час вагітності - гігієнічна обробка ділянки дослідження. 


Інфаркт міокарда - причини, симптоми, діагностика, лікування
Гострий інфаркт міокарда - медичний термін, що позначає серцевий напад. Він трапляється, коли потік крові до серця скорочується або перестає здійснюватися зовсім. Це може статися ч..
Ішемічна хвороба серця - причини, симптоми, діагностика, лікування
Ішемічною хворобою серця називають патологію, що виникає на тлі недостатнього постачання кров'ю серцевого м'яза. Хвороба проявляється синдромами хронічної  стенокардії та серц..
З якими хворобами звільняють від мобілізації? Повний список
Обов'язок кожного громадянина — захищати Батьківщину від зовнішніх загроз. Але впоратися із цією почесною справою можуть не всі. Деякі люди 25-60 років через наявні захворювання не..
Доставка по Україні
Доставка по Україні: Запоріжжя, Дніпро, Миколаїв, Житомир, Харків, Чернівці, Одеса, Полтава, Черкаси, Херсон, Івано-Франківськ, Вінниця, Київ та інші міста України.
0