УЗД органів малого таза - коли робиться і показання
Ультразвукове дослідження посідає провідні позиції в рамках діагностики захворювань статевої сфери у чоловіків і жінок. До переваг методики належить відсутність протипоказань і променевого навантаження, підвищена інформативність, безпека і доступність. УЗД органу малого таза - безболісна, неінвазивна процедура, яка не спричиняє дискомфорту пацієнту. Регулярне ультразвукове обстеження допомагає своєчасно виявити й ефективно лікувати захворювання.
Обстеження у форматі УЗД - безпечний спосіб отримання інформації, підходить для вагітних жінок. Щоб робити УЗД малого таза у чоловіків і жінок застосовують апарати ультразвукової діагностики. Щоб дізнатися, скільки коштує процедура, слід записатися на консультацію до лікаря - гінеколога, уролога.
УЗД внутрішніх статевих органів: показання
УЗД внутрішніх статевих органів призначають у разі появи хворобливих відчуттів у нижньому відділі живота, виділень, кровотечі та інших ознак патології. Планову профілактичну діагностику проводять не рідше 1 разу протягом року. Ультразвуковий скринінг у жінок зачіпає органи і структури репродуктивної системи. Що входить до репродуктивної системи:
- яєчники;
- матка;
- шийка матки;
- маткові труби;
- піхва;
- ендометрій.
Одночасно лікар вивчає сечовий міхур і задній простір за ділянкою матки. За наявності показань лікар досліджує стан регіонарних лімфовузлів, судин і органів, розташованих у черевній порожнині. Показання до процедури:
- Вагітність. Діагностика допомагає контролювати розвиток плода і стан матері. Скринінг під час вагітності проводять щонайменше 3 рази - по 1 разу в кожному з триместрів. За наявності показань лікар призначає додаткове обстеження.
- Розлад менструального циклу, зокрема нерегулярні, болісні менструації, кров'яні виділення в середині циклу.
- Безпліддя. Обстеження допомагає з'ясувати причини безпліддя, діагностувати запальні процеси та захворювання, які перешкоджають зачаттю.
- Підозра на патології органів, що входять до сечостатевої системи - ендометріоз, поліпи, новоутворення.
- Обтяжена спадковість. Ультразвуковий скринінг призначають жінкам, у яких близькі родичі страждали на захворювання органів репродуктивної системи. Наприклад, фактор ризику розвитку міоми матки або кісти яєчника - генетична схильність.
- Відсутність менструації у пацієнток старше 15 років.
УЗД діагностика з періодичністю 1 раз протягом року показана жінкам, яким встановлено внутрішньоматкову спіраль. Регулярний ультразвуковий контроль проводиться жінкам, які на постійній основі приймають гормональні контрацептиви.
Як робиться УЗД малого таза у жінок
Ультразвукове обстеження жінок проводять у перший тиждень циклу - на 5-7 день від моменту початку менструації. Лікар нерідко призначає повторне дослідження в разі неясного діагнозу. Перш ніж дізнатися, як роблять УЗД малого таза жінкам, варто уточнити показання до процедури:
- Профілактичний огляд з метою виявлення можливих порушень і патологічних змін.
- Моніторинг овуляції для оцінки діяльності яєчників і матки відповідно до фаз циклу.
- Діагностика вагітності на терміні від 3-5 тижнів, контроль стану та розвитку плода.
- Розташування внутрішньоматкових засобів контрацепції - спіралей.
За допомогою ультразвукового скринінгу виявляють захворювання і патології на ранній стадії - пухлини і кістозні утворення яєчників, новоутворення в ділянці сечового міхура, проток і кишечника. УЗД матки допомагає лікареві діагностувати міому і фіброміому матки, ендометріоз, поліпи, гіперплазію ендометрія, запальні процеси.
Обстеження у жінок виконується переважно трансабдомінальним або трансвагінальним доступом. У першому випадку лікар переміщує датчик уздовж поверхні живота. Під час трансвагінального дослідження датчик поміщають всередину піхви. Другий спосіб вирізняється кращою інформативністю. УЗД абдомінальне дає змогу визначити розташування органів, виявити наявність патологічних змін - структуру і розміри патологічного вогнища. Переваги методики:
- Відсутність обмежень, можливість проведення обстеження у всіх пацієнтів, зокрема дітей.
- Панорамний огляд органів, розташованих у малому тазі.
- Абсолютна неінвазивність.
Недоліки методу - необхідність підготовки, зокрема заповнення сечового міхура і дотримання дієти протягом 3-5 днів до обстеження. Заповнений сечовий міхур тисне на навколишні структури, що призводить до погіршення візуалізації. На якість зображення впливають чинники - кишкова перистальтика і товщина черевної стінки. Спайковий процес у ділянці дослідження ускладнює діагностику.
Трансвагінальний метод дає змогу отримувати виразну, деталізовану картину окремих структур, розташованих у нижній частині черевної порожнини. Якість зображення вища за рахунок відсутності перешкод і перешкод. Інша перевага методики - відсутність необхідності в підготовці. Для виконання діагностики не потрібне наповнення сечового міхура і дотримання дієти.
Лікар визначає, як робити УЗД з урахуванням віку і стану пацієнтки. Дівчаткам і дівчатам, які не ведуть статевого життя, роблять діагностику трансабдомінальним доступом. На пізніх термінах вагітності обстеження проводять виключно трансабдомінальним методом, щоб не спровокувати передчасні пологи та викидень. За відсутності вагітності та протипоказань процедуру частіше проводять трансвагінальним методом. Поєднання трансвагінальної та трансабдомінальної методик дає змогу точно оцінити стан сечостатевої системи пацієнтки. Як робиться УЗД малого таза трансвагінальним методом:
- Пацієнтка лягає на кушетку.
- Лікар вводить у піхву датчик, попередньо надівши на нього гінекологічний презерватив.
- Оператор переміщує датчик всередині піхви, щоб краще розглянути певні зони.
Тривалість процедури становить 15-20 хвилин. Трансабдомінальне дослідження проводиться в положенні лежачи. Лікар обробляє поверхню живота гелем, який покращує провідність ультразвукових хвиль. Лікар переміщує датчик у різні положення, щоб побачити необхідні внутрішні структури й оцінити їхній стан. Сучасні УЗД апарати дають змогу робити знімки, які спрощують процес постановки діагнозу, забезпечують можливість проведення віддаленого консиліуму.
Регулярна діагностика анатомічної будови та функціонального стану структур, розташованих у нижній частині черевної порожнини - спосіб зберегти здоров'я. Органи малого таза в жінок:
- Репродуктивні - матка, яєчники, піхва, маткові труби.
- Травні - відділи кишечника (сигмовидна, сліпа, пряма кишка, апендикс).
- Сечовидільні - сечоводи, сечовий міхур, сечовипускальний канал.
Під час ультразвукового скринінгу лікар оцінює розміри, стан, морфологічну будову матки і яєчників, виявляє кількість, розміри і локалізацію вузлів міоми, особливості трансформації ендометрія протягом циклу. Для виконання ультразвукової діагностики використовують апарати УЗД. Сучасні моделі відрізняються розширеним набором функцій і точністю досліджень. Виробники пропонують опцію візуалізації дрібних деталей, збільшення кута огляду, автоматичний аналіз інформації за допомогою інтелектуального програмного забезпечення. Передові УЗД апарати забезпечують чітке зображення з поліпшеною контрастністю і високою роздільною здатністю, спрощують роботу медичного персоналу і знижують ймовірність помилок, зумовлених людським фактором.
Підготовка до УЗД малого таза
Органи малого таза у жінки протягом життя змінюються за структурою і функціональною активністю. Пологи і процеси старіння нерідко провокують патологічні зміни і опущення органів, розташованих у малому тазі. Подібні порушення виявляються під час ультразвукового скринінгу. Лікар вибирає дату з урахуванням показань до обстеження:
- 5-7 день циклу. Діагностика показує стан і патологічні зміни в матці та яєчниках.
- 5-10 або 16-20 дні циклу. Обстеження проводиться, якщо лікар підозрює міому матки.
- 25-28 дні циклу. УЗД роблять, якщо симптоми вказують на ендометріоз.
- 8-10, 15-16, 23-24 дні циклу. Контроль розвитку і дозрівання фолікулів.
Особливості підготовки залежать від того, як проходить ультразвукова діагностика. Для проведення трансвагінального скринінгу підготовка не потрібна. Якщо планується використання трансабдомінального методу, необхідно дотримуватися правил:
Протягом 3-5 днів до обстеження дотримуватися дієти - відмовитися від вживання продуктів, що викликають метеоризм (бобові, свіжі овочі, молочні вироби підвищеної жирності, чорний хліб).
Приймати Еспумізан протягом двох діб до УЗД. Рекомендоване дозування по 2 капсули тричі протягом дня.
Випити 1 літр води, що не містить газу, за годину до проведення скринінгу.
Чи можна їсти перед УЗД малого таза, розповість лікар на попередній консультації. Зазвичай процедуру проводять на голодний шлунок. Якщо діагностика призначена на другу половину дня, дозволяється не щільно поснідати. Про алергію на латекс слід заздалегідь повідомити лікаря, якщо планується трансвагінальний скринінг.
УЗД малого таза в чоловіків
УЗД органів малого таза для чоловіків проводять у рамках профілактичного огляду, якщо лікар підозрює хвороби сечостатевої сфери. Скринінг безпечний для пацієнта і вирізняється високою інформативністю. Показання для ультразвукової діагностики у чоловіків:
- Порушення функції сечовипускання.
- Болі, дискомфорт, складнощі під час сечовипускання.
- Недостатньо повне спорожнення сечового міхура.
- Помилкові, імперативні (не терплять заперечень) позиви до сечовипускання.
- Болі тягнучого характеру в нижньому відділі живота і в зоні промежини.
- Хворобливі відчуття в зоні попереку, регулярні симптоми у вигляді ниркових кольок.
- Хворобливі відчуття в органах репродуктивної системи, зокрема передміхуровій залозі та мошонці.
- Виділення - гнійні або кров'янисті із сечовипускального каналу.
- Вкраплення гною і крові в еякуляті та сечі.
- Неприємний запах, нетиповий колір сечі та еякуляту.
- Травматичне пошкодження статевих органів, нижнього відділу живота та сечового міхура.
- Еректильна дисфункція.
Показанням для проведення ультразвукової діагностики є підозра на захворювання, зокрема новоутворення в області органів репродуктивної та сечовидільної системи. Діагностика виконується в рамках підготовки до оперативного втручання на органах, розташованих у малому тазі. Що показує УЗД малого таза у чоловіків:
- Стан, розміри, морфологічну будову передміхурової залози, навколишніх м'яких тканин і вузлів лімфатичної системи.
- Будову, розміри сечового міхура, прохідність сечоводів, об'єм сечі, що залишилася.
- Структуру сім'яних пухирців.
- Запалення в органах, що входять до сечостатевої системи (простатит, цистит).
- Новоутворення в ділянці структур, розташованих у паху та нижній частині живота.
- Конкременти в сечовивідних шляхах і сечовому міхурі.
- Стан сім'явиносних проток.
За допомогою УЗД діагностики виявляють причини порушення еректильної функції, дискомфорту і болю, безпліддя. Це обов'язкова процедура за підозри на аденому простати. Ультразвуковий скринінг у профілактичних цілях проводять усім чоловікам, старшим за 45 років, з періодичністю 1 раз протягом року.
Ультразвуковий скринінг роблять трансабдомінальним або трансректальним методом. Трансабдомінальне обстеження виконується поверхнево через стінку очеревини у два етапи. На першому етапі лікар переглядає органи при наповненому сечовому міхурі. Потім пропонує пацієнтові здійснити сечовипускання. На другому етапі діагностики визначають об'єм сечі, яка залишилася в міхурі.
Для дослідження трансректальним методом датчик поміщають у задній прохід і пряму кишку. Підготовка до УЗД малого таза трансректальним способом у чоловіків передбачає спорожнення кишківника за допомогою клізми.