До порівняння
Обране

Рак молочної залози - симптоми, діагностика

17.07.2024

Рак грудей – поширена патологія, яка виявляється переважно у жінок віком від 40 років. Злоякісні новоутворення у сфері молочної залози – основна причина жіночої смертності. Щорічно діагностується понад 1,3 млн нових випадків захворювання. Більше половини пацієнток проживає в країнах, що розвиваються. У 80% випадків для пацієнток у розвинених країнах спостерігається 5-річне виживання після виявлення та лікування патології. Аналогічний показник для пацієнток із країн становить менше 40%. Не випадково багато жінок, які подолали 40-річний рубіж, запитують, як розпізнати рак грудей.

Перевірити груди на рак: важливість регулярного обстеження

Доклінічна діагностика значно покращує результат лікування та підвищує тривалість життя. Виявлення патології на стадії відсутності виражених симптомів можливе під час інструментального обстеження. Для інструментальної діагностики використовують апарати УЗД та мамографи. Первинна діагностика відіграє важливу роль у виявленні та лікуванні захворювання, у разі наявності тривожних ознак є підставою для проведення додаткового обстеження. Первинна діагностика полягає у самостійному обстеженні та огляді лікарями різних спеціалізацій. Груди при раку набувають характерних змін, які допомагають запідозрити патологію.

Чутливість самостійного обстеження знижується із віком. Патологічні зміни у структурі молочної залози в ході самостійної діагностики виявляють 40% жінок віком до 39 років та 21% пацієнток віком від 60 років. Самостійне обстеження не є абсолютно точним та показовим методом, але дозволяє своєчасно виявляти патологічні зміни. За статистикою у 9 із 10 випадків діагностованого раку в розвинених країнах первинні ознаки виявляють жінки під час самостійного огляду.


Як розпізнати рак грудей: самодіагностика

Самообстеження проводиться на 5-8 день циклу. У цей період молочна залоза розслаблена, що дозволяє краще промацати тканини. Під час менопаузи обстеження виконується за один день календарного місяця. Обов'язкові умови – гарне освітлення та розслаблений стан. Під час промацування тканин грудей важливо зберігати спокій і ставитись до діагностики як до гігієнічної процедури. Багато змін у грудній залозі виявляються доброякісними і не становлять серйозної небезпеки для здоров'я.

Перш ніж приступити до пальпації грудей, слід оглянути білизну не є предметом виділень із соска. Незначні виділення можуть бути непомітними під час огляду, але залишають сліди на внутрішній поверхні бюстгальтера. Патологічні виділення відрізняються зеленуватим, жовтуватим, бурим кольором, бувають кров'янистими. Як перевіряти груди на рак у домашніх умовах:

  • Встати перед дзеркалом, витягнувши руки вздовж тулуба. Оглянути область грудей. Ознаки здорового стану – симетричне розташування, однакові розміри та форма. У нормі одна залоза буває більшою за другу.

  • Підняти випрямлені руки нагору. Оглянути ділянку грудей повторно.

  • Завести одну руку за голову. Другою рукою обмацати протилежну молочну залозу, рухаючись спіраллю. Тривожні ознаки – ущільнення та вузли у м'яких тканинах.

  • Стиснути сосок пальцями, щоб переконатися у відсутності виділень.

  • Провести самостійну діагностику у положенні, лежачи на спині. Порядок дій аналогічний діагностиці у положенні стоячи.

  • Промацати область м'язових западин, щоб унеможливити наявність вузлів і ущільнень.

При візуальному огляді звернути увагу на рівень розташування та рівномірність зміщення при піднятті рук та відведенні за голову. Важливий критерій – зміщення однієї із залоз при виконанні поворотів та нахилів. Еластичність та рівномірна структура шкіри – інші критерії оцінки стану. У нормі шкіра легко збирається до складки. На поверхні відсутні зміни у вигляді «апельсинової кірки», висипань, почервонінь, горбків та западин.

Пальпацію грудних залоз виконують подушечками пальців круговими рухами, які мають проникаючий або пружний характер. Спочатку обмацують поверхню, потім товщу м'яких тканин. Пальпація в лежачому положенні – - найінформативніша діагностика. У лежачому положенні легко промацати глибокі тканини до ребер. Методи пальпації:

  • квадратів (поділ поверхні на квадрати та послідовне вивчення кожного сегмента);

  • чвертей (поділ залози на чверті та обмацування кожної частки);

  • спіралі (пальпацію виконують по спіралі, починаючи від кільця, яке охоплює пахвові западини і закінчуючи областю соска).

Слід враховувати, як виглядає рак грудей під час огляду соска. Патологічні ознаки включають зміну відтінку та форми соска, появу тріщин та інших пошкоджень на поверхні. Характерні симптоми – надмірне випинання або втягнутість ареоли, поява виразок на поверхні. У разі підозрілої симптоматики варто пройти повноцінне обстеження за допомогою апарату УЗД або мамографа.

Як визначити рак молочної залози: симптоми

Симптоми раку молочної залози включають патологічну зморшкуватість при утворенні штучної шкірної складки та інші зміни структури шкіри. Основна ознака – наявність ущільнення, зазвичай безболісного, у м'яких тканинах. Рак грудей – як зрозуміти, що потрібно звернутися до лікаря:

  • Втягнутий сосок, западання соска.

  • Виділення під час натискання на сосок.

  • Припухлості та ущільнення в зоні пахвової западини.

  • Набряк м'яких тканин у ділянці грудної клітки.

  • Зміна структурної будови шкірних покривів у зоні молочних залоз – поява заглиблень та почервоніння.

  • Болісні відчуття в ділянці молочної залози та соска.

Злоякісне утворення грудної залози характеризується твердою консистенцією. Може промацуватися як зернятко апельсина. Для поверхні шкірної тканини типово формування апельсинової «кірки». Здорові тканини молочної залози м'які, відрізняються рухливістю. Під час огляду нерідко виявляються опуклі судини венозної системи. Пацієнти можуть скаржитися на відчуття печіння, стягнутості та подразнення шкірних покривів.

Слід перевірити груди на рак, якщо в анамнезі сприятливі фактори – гіперплазія грудних залоз на тлі гормонального дисбалансу, первинне безпліддя, пізні перші пологи віком від 26 років. Інші пов'язані порушення та стани:

  • настання менструації віком від 17 років;

  • фригідність, зниження лібідо;

  • тривалий період грудного вигодовування;

  • нерегулярні статеві стосунки;

  • надмірна маса тіла – понад 70 кг.

На розвиток пухлини в тканинах грудних залоз можуть вплинути фактори підвищення концентрації естрогенів у жінок старше 40 років, збільшення розмірів щитовидної залози, перенесений мастит, травматичні пошкодження області грудей. Ще один фактор ризику – спадкова схильність, означає наявність близьких родичів, які страждали на рак грудей.

Як розпізнати рак грудей: мамографія

Мамографія – сучасний, інформативний спосіб виявлення новоутворень у тканинах грудних залоз. Сучасні мамографи з інтелектуальними функціями самостійно підсвічують ділянки ущільнень та відкладень кальцію у тканинах. Якщо турбує питання, як виявити рак грудей, не відкладайте візит до лікаря. Мамографія – єдиний надійний спосіб визначити стан тканин грудних залоз та виявити патологічні утворення. Переваги методу:

  • безболісність;

  • 98-відсоткова інформативність;

  • неінвазивність.

Мамографія – скринінговий тест, який дозволяє виявити структурні зміни у тканинах грудних залоз на ранніх стадіях. Із запровадженням у широку практику цифрової мамографії з'явилася можливість відстежувати динаміку дрібних ущільнень, що виявляються у 75% випадків. Інші плюси цифрової діагностики – достовірна оцінка стадії захворювання та контроль лікування. Завдяки регулярним скринінгам у форматі мамографії рівень смертності від раку знижується на 40%. Якщо постало питання, як визначити рак молочної залози, потрібно пройти мамографію. Велике значення під час проведення діагностики має якість устаткування. Використання сучасних апаратів надійних виробників знижує ймовірність помилки.

Як розпізнати рак грудей: УЗД

УЗД молочної залози – другий популярний метод виявлення патологічних утворень у м'яких тканинах грудей. Головна перевага ультрасонографії – безпека. Під час обстеження пацієнтка не піддається іонізуючому випромінюванню. УЗД переважно призначають як додаткове діагностичне обстеження для уточнення даних або проведення біопсії.

Специфіка методу становить 36%. Специфіка відбиває обсяг негативних результатів, ідентифікацію відсутності патології. Тести з високою специфічністю дають малий відсоток хибнопозитивних результатів. УЗД діагностика ефективна при виявленні кістозних утворень та великих пухлин. Ультразвукове обстеження показане жінкам, які перебувають у групі ризику. Інші причини вдатися до УЗД – наявність імплантатів, дифузні мастопатії та запальні процеси у тканинах грудей у пацієнтки в анамнезі. У таких випадках ефективність рентгенологічного дослідження знижується.

Інші методи діагностики

МРТ широко застосовується у медичній практиці для скринінгу молочних залоз. Метод чутливіший, ніж мамографія, при підозрі на карциному. Завершальна діагностика гістологічний –, цитологічний аналіз зразка патологічно зміненої тканини. Гістологічний аналіз підтверджує чи спростовує злоякісну природу новоутворення.

Інфаркт міокарда - причини, симптоми, діагностика, лікування
Гострий інфаркт міокарда - медичний термін, що позначає серцевий напад. Він трапляється, коли потік крові до серця скорочується або перестає здійснюватися зовсім. Це може статися ч..
Ішемічна хвороба серця - причини, симптоми, діагностика, лікування
Ішемічною хворобою серця називають патологію, що виникає на тлі недостатнього постачання кров'ю серцевого м'яза. Хвороба проявляється синдромами хронічної  стенокардії та серц..
УЗД під час вагітності
Благополучний результат і вирішення вагітності залежать від тактики ведення. Пренатальний моніторинг заснований на алгоритмі, який розробляється індивідуально для кожної жінки. В о..
Доставка по Україні
Доставка по Україні: Запоріжжя, Дніпро, Миколаїв, Житомир, Харків, Чернівці, Одеса, Полтава, Черкаси, Херсон, Івано-Франківськ, Вінниця, Київ та інші міста України.
0