Остеопенія: що це за хвороба, причини та ознаки зниження щільності кісткової тканини
Остеопенія - це стан організму, за якого спостерігається зниження мінеральної щільності кісткової тканини. Як наслідок цього процесу відбувається зниження міцнісних властивостей кісток. Найчастіше зустрічається остеопенія поперекового відділу хребта. Головною небезпекою цієї патології є високий ризик розвитку остеопорозу, що призводить до руйнування хребців. Раніше вважалося, що остеопенія та остеопороз зустрічається здебільшого у людей похилого та похилого віку. Але, за даними статистики останніх десятиліть, у 45% дітей, які звернулися в медичні установи з переломами кісток, було виявлено дифузну остеопенію. При цьому особливо наголошується, що дитина зі сколіозом частіше страждає від зниження щільності кісткових тканин через нестачу відповідних мінералів.
Симптоми і стадії остеопенії
Багато хто навіть не знає, що таке остеопенія, які симптоми в цього захворювання, у чому небезпека для здоров'я і як його слід лікувати. Як уже було сказано вище, ця патологія означає, що через нестачу мінералів у кісткових тканинах знизилася міцність кісток. Щоб було ще більш зрозуміло, що за хвороба ховається під цією назвою, зупинимося на симптомах і ризиках докладніше.
Вона протікає без будь-яких явних, характерних симптомів, і виявити її можна тільки в процесі професійно виконаного профілактичного планового огляду.
Слід розуміти, що больові відчуття і явні проблеми з хребтом, характерні для остеопорозу, практично не турбують людей, у яких міцність кісток менш порушена. Як за остеопорозу, так і за остеопенії, насамперед ушкодження кісткових тканин відмічаються:
у хребцях;
у дистальних відділах передпліччя, що відповідають за рухливість кисті рук;
у шийці стегнової кістки.
Залежно від того, наскільки сильним є зниження щільності кісткової тканини, прийнято визначати такі стадії захворювання:
Остеопенія 1 ступеня - на цій стадії тільки починаються процеси зниження рівня щільності мінералів у кісткових тканинах. Будь-яких виражених симптомів не спостерігається.
Остеопенія 2 ступеня - виражені симптоми відсутні, але високий ризик переломів за мінімального впливу на кістки.
Остеопенія 3 ступеня - можуть з'являтися хворобливі відчуття. Якщо не проводити відповідне лікування, то остеопенія може перейти в остеопороз.
Виявити остеопенії симптоми на ранній стадії можна тільки за допомогою лабораторних досліджень, проводячи тести за T-критерієм або Z-балами, або використовуючи ці методи в комплексі.
Діагностика остеопенії
Одним з ефективних способів дізнатися, чи є в пацієнта остеопенічний синдром чи ні, є виконання денситометрії - неінвазивне дослідження кісткової тканини на мінеральну щільність за Т-критерієм. Нормою вважається показник -1,0 і вище. Якщо показник у межах від -1,0 до 2,5 - діагностується остеопенія 1-го або 2-го ступеня. У разі, коли Т-критерій нижчий за -2,5, уже йдеться про важче захворювання - остеопороз.
Щоб перевіряти з високою точністю зниження щільності кісткової тканини, використовується кістковий ультразвуковий денситометр. Цей вид сучасного діагностичного обладнання також можна використовувати для оцінки ступеня остеопенії за Z-балами, порівнюючи щільність кісткових тканин здорової людини з аналогічними показниками пацієнта. Обов'язкова умова - обидві особи мають бути одного віку, статі та комплектації.
З метою виявлення ознак остеопенії на ранній стадії, рекомендується робити щорічну профілактичну денситометрію таким особам:
Дітям у віці від 2-х до 17-ти років, оскільки в цьому віці відбувається формування скелета
Людям, у батьків яких був діагностований остеопороз.
Пацієнтам, у яких перелом був викликаний невеликим фізичним навантаженням.
Хворим, які проходять курс хіміотерапії або променевої терапії.
З масою тіла, яка менша за норму.
Пацієнтам, які зловживають алкоголем, курцям.
Це неповний перелік. Фахівці радять робити денситометрію на постійній основі під час щорічних профілактичних оглядів.
Остеопенія: лікування та профілактика
Слід розуміти, що остеопенія кульшового суглоба істотно збільшує ризик перелому шийки стегна, повноцінне лікування такої травми потребує дорогого протезування та досить болісного відновлювального етапу.
Лікування здійснюється комплексно. Воно складається не тільки з приймання кісткоутворювальних препаратів, кальцію і вітамінів групи. Коригується меню і режим харчування, вносяться зміни в спосіб життя. Призначаються оздоровчі фізіотерапевтичні процедури.
Ефективною профілактикою остеопенії є здоровий спосіб життя, регулярне і правильне харчування, щоденна фізична активність. Особливо це стосується того віку, коли формується міцний кістяк організму. Важливо не пропустити проблему в дитячому та підлітковому віці, оскільки дитина згодом може зіткнутися з інвалідністю.