Обладнання для швидкої медичної допомоги
Бригада лікарів невідкладної медичної допомоги щодня стикається з різними ситуаціями. Звернення часто пов'язані з серцевим нападом, травматичним ушкодженням голови та інших частин тіла, переломами кінцівок, передчасними пологами. Щоб професійно надавати медичну допомогу в будь-яких умовах, необхідне спеціальне обладнання. Коли пацієнт перебуває за межами стаціонару, можливості лікаря обмежені. Сучасне обладнання для швидкої медичної допомоги значно спрощує процес і підвищує якість обслуговування пацієнтів.
Види машин ШМД
Сьогодні надання екстреної допомоги пораненим і хворим людям доступне практично в будь-якому місці, куди може під'їхати спеціальний автомобіль. Часто це місця аварій транспорту, приватні будинки і квартири. Оснащення машини швидкої допомоги регламентовано на законодавчому рівні. Види апаратів, приладів і медичного інвентарю залежать від класу автомобіля:
- Клас A. Транспортний. Спеціальні автомобілі призначені для перевезення пацієнтів до лікарні. Зазвичай у цьому випадку не передбачено надання медичної допомоги. Йдеться тільки про транспортування пацієнта під наглядом лікаря. У комплект обладнання входить апарат ШВЛ, набір для інфузійної терапії та акушерський.
- Клас B. Екстреної допомоги. На відміну від машин класу A, в автомобілях класу B встановлена апаратура швидкої медичної допомоги, яку лікар використовує за призначенням під час перевезення потерпілого або хворого. Дорогою до медичного закладу лікарі вимірюють показники життєдіяльності пацієнта, виконують маніпуляції. Обов'язковий атрибут швидкої допомоги класу B - електрокардіограф, який призначений для оцінки серцевої діяльності. В автомобілі цього класу також встановлюють портативні апарати для УЗД-діагностики, пульсоксиметри та глюкометри, біохімічні аналізатори та аналізатори сечі.
- Клас C. Реанімаційний. Автомобіль із розширеним комплектом обладнання. Реанімаційна машина швидкої допомоги оснащена апаратами та приладами, які допомагають відновлювати порушені функції організму і повертати хворих до життя. Обладнання включає багатофункціональні та спеціалізовані пристрої, які змушують серце знову битися, а легені дихати. У реанімаційному автомобілі обов'язково використовують дефібрилятор і апарат інгаляційного наркозу, який призначений для дозованої подачі анестезуючої суміші в органи дихання пацієнта.
Від якості обладнання залежить швидкість і ефективність роботи співробітників бригади. У передових системах діагностики та реанімації передбачено мінімальну участь персоналу. Нерідко завдання лікаря зводиться до ввімкнення приладу і вибору налаштувань. Сучасна техніка з інтелектуальним програмним забезпеченням самостійно проводить діагностику й аналізує результати.
Чим оснащена машина швидкої допомоги
Щоб зрозуміти, чим оснащена машина швидкої допомоги, потрібно враховувати клас спеціального автомобіля. Найбільшою комплектацією відрізняються машини класу C. Що має бути в машині швидкої допомоги:
- Портативний дефібрилятор. Пристрій призначений для усунення розладу серцевого ритму. Деякі види аритмії небезпечні для життя. Прилад генерує електричний імпульс, який, доходячи до серця, викликає скорочення серцевого м'яза з подальшим відновленням нормального ритму.
- Портативний електрокардіограф. Модель, оснащена вбудованим акумулятором - обов'язкова апаратура швидкої медичної допомоги класу B і C. Сучасні портативні прилади одночасно фіксують дані 12 відведень, виводять інформацію на дисплей і друк. У деяких модифікаціях передбачена опція віддаленого передавання даних на персональний комп'ютер, що дає змогу проводити консиліум у режимі онлайн.
- Автономний апарат ШВЛ. Пристрій призначений для примусової подачі в легені пацієнта газової суміші на основі кисню. Прилад використовують для відновлення нормального постачання тканин організму киснем і виведення вуглекислого газу. Сучасні моделі оснащені дисплеєм, на якому відображаються робочі характеристики. Регульовані параметри включають частоту дихальних рухів, обсяг газової суміші, що подається в легені, швидкість повітряного потоку.
- Балони з киснем. Якщо дихання пацієнта ускладнене, його під'єднують до апарату штучної вентиляції. Для підтримки роботи приладу потрібні балони з киснем. Альтернативні способи відновлення нормального постачання органів і тканин киснем - дихання через носову канюлю або хірургічну маску, які приєднані до кисневого балона.
- Автономні гематологічні аналізатори. Прилади, які в автоматичному режимі оперативно виконують аналіз зразка крові пацієнта. Моделі підключаються до акумулятора, що дає змогу проводити діагностичне дослідження в умовах відсутності стаціонарної електричної розетки. За допомогою пристрою роблять загальний або біохімічний аналіз крові. Лікар оперативно отримує відомості про насиченість крові киснем, вміст гемоглобіну і глюкози.
- Портативний рентгенівський апарат. Дозволяє оперативно робити знімки внутрішніх органів, кісткових структур, відділів опорно-рухової системи. Рентгенографія показана постраждалим внаслідок аварії або нападу в разі ознак ушкодження хребта і перелому кісток.
Розбираючись у темі, що є в машині швидкої допомоги, не варто забувати про засоби, які призначені для транспортування пацієнта. Візок на колісній базі, який трансформується в ноші, обов'язково входить до стандартного комплекту обладнання автомобіля ШМД. Зазвичай у візка регулюється висота, передбачена можливість зміни положення тіла пацієнта - напівлежачи, лежачи, сидячи. Каталка завантажується в автомобіль по відкидній панелі. Візок оснащено ременями, призначеними для фіксації тіла пацієнта, та ергономічними рукоятками для обслуговуючого персоналу.
Що є в машині швидкої допомоги
Оснащення бригади швидкої медичної допомоги включає засоби фіксації пошкоджених частин тіла пацієнта. У комплект входять фіксатори для шиї, тулуба, рук і ніг. Фіксатори різняться розмірами, що дає змогу використовувати для дорослих пацієнтів і дітей. Що є в машині швидкої допомоги:
- Пристосування для іммобілізації голови, шийного і грудного відділу хребта. Призначено для проведення діагностичного обстеження з використанням апаратів рентгена або УЗД.
- Фармацевтичні препарати. До списку препаратів, які перебувають у машині швидкої допомоги, входять адреноміметики, адсорбувальні засоби, нітрогліцерин, антиаритмічні препарати, анальгетики, місцеві анестетики і міорелаксанти, антигістамінні та антисептичні ліки. Оснащення реанімаційних машин включає замінники плазми та інших фракцій крові.
- Перев'язувальні матеріали - бинти, набори, хустинки, серветки і пов'язки. Перев'язувальні матеріали розрізняються за розмірами, бувають стерильними і нестерильними. Обов'язковий елемент оснащення - набори пов'язок, призначені для розвантаження і фіксації передпліччя і плеча.
- Термоковдра. Рятувальне покривало, яке захищає потерпілого від переохолодження або перегріву. Завдяки підвищеній міцності матеріалу покривало можна використовувати для транспортування пацієнта.
- Системи для крапельного введення препаратів, голки та шприци. Витратні матеріали, необхідні для якісного надання екстреної допомоги хворим. Шприци розрізняються об'ємом - зазвичай у межах 2-20 мл.
Набори з ручним апаратом вентиляції легенів, різноманітними тримачами, реанімаційними масками, шлангами входять до списку того, що повинно бути в машині швидкої допомоги.
Набори для комплектації машин ШМД
Перераховуючи, що знаходиться в машині швидкої допомоги, варто окремо відзначити спеціальні набори вузького призначення. Набори можуть містити шини для іммобілізації, перев'язувальні матеріали для пацієнтів з опіками, нестерильні та стерильні перев'язувальні засоби. Інші набори:
- Для проведення серцево-легеневої реанімації. До набору входить надгортанний повітропровід, шлунковий зонд, саше з лубрікантом для змащування компонентів перед установкою, кріпильні ремені.
- Акушерський. У комплекті покриття операційні різного розміру, бахіли, поглинаюча пелюшка. Набір містить інструменти - затискачі, гінекологічне дзеркало, зонди, ножиці, гачки та кюретки, щипці та кріонкласт для вилучення плода.
- Протиепідеміологічний. До комплекту входить спеціальний одяг зі щільного, водонепроникного матеріалу, який захищає медичний персонал від інфікування під час контакту з хворим. Набір містить халат, високі бахіли, фартух, захисний шолом, маску.
Укомплектовані набори значно спрощують роботу співробітників швидкої допомоги, підвищують безпеку та якість обслуговування пацієнтів.
Додаткове обладнання швидкої медичної допомоги
Допоміжне обладнання швидкої медичної допомоги включає бактерицидні та операційні лампи, які забезпечують стерильність і освітлення під час проведення лікарських маніпуляцій. Інші види додаткового обладнання:
- Ліхтар із живленням від батарейки, який кріпиться на голову лікаря.
- Навігатор для швидкого і точного пошуку адреси або місця події.
- Металеві шафи для зберігання інструментів, препаратів та обладнання.
Оснащення машин ШМД включає засоби для дезінфекції поверхонь і рук, пакети та ємності для сміття, аспіраційне обладнання, що призначене для видалення рідин із легень пацієнта. Обов'язкові прилади - тонометр, фонендоскоп, інфузійний насос і компресорний інгалятор. Використання сертифікованого передового обладнання та якісних витратних матеріалів підвищує ефективність надання невідкладної допомоги та запобігає небажаним наслідкам, наприклад, відмові приладів у критичний момент.