МРТ гіпофіза - як і для чого проводиться, діагностика
Гіпофіз - невелика овальна ендокринна залоза нашого тіла, також відома як "головна залоза", оскільки вона регулює функцію інших залоз нашого тіла. Вона виділяє різні гормони в кровотік. Вона складається з двох часток, а саме передньої частки та задньої частки.
Гормони, що секретуються передньою часткою, включають:
ТТГ (тиреотропний гормон);
пролактин;
АКТГ (адренокортикотропний гормон);
гормон росту;
ФСГ (фолікулостимулюючий гормон);
ЛГ (лютеїнізуючий гормон);
меланоцитстимулювальний гормон;
енкефаліни;
ендорфіни.
Гормони, що секретуються задньою часткою гіпофіза, включають:
окситоцин;
АДГ, також відомий як вазопресин.
МРТ гіпофіза являє собою дослідження гіпофіза, спрямоване на виявлення будь-яких патологій органу, таких як запалення, гіперактивність або атрофія, пухлини. МРТ дослідження гіпофіза дає чіткі зображення м'яких тканин і допомагає лікарю аналізувати типи тканин організму, відрізняти нормальні, функціональні тканини від аномальних структур.
Що собою являє МРТ гіпофіза
Типове цільове гіпофіз МРТ - це візуалізація, що дозволяє отримати корональні і сагітальні постконтрастні зображення Т1 і Т1 з малим полем зору, а також корональні зображення з динамічним контрастуванням, які мають вирішальне значення для ідентифікації невеликих мікроаденом. Часто також включаються Т2-зважені послідовності.
Обстеження гіпофіза допомагає в оцінці та дослідженні:
гіпофіза, включно з лійкою і задньою часткою гіпофіза, а також прилеглими ділянками;
територію печеристого синуса і Меккелевої печери;
зорові нерви, зоровий перехрестя і зорові тракти;
внутрішні сонні артерії та їхні гілки;
діафрагму турецького сідла і межі гіпофізарної ямки.
Нині МРТ головного мозку або гіпофіза вважається найкращим методом діагностики для оцінки стану гіпофіза, оскільки дає можливість детально вивчити внутрішньочерепні структури, які недоступні для інших методів візуалізації. Сучасні апарати МРТ для проведення діагностики пропонує компанія Рад Фарм.
Оцінка гіпофіза на МРТ
Гіпофіз на МРТ складається з передньої і задньої частини. Передня частина ізоінтенсивна як на Т1, так і на Т2-зважених зображеннях. Задня частка гіпофіза має власний високий сигнал Т1 і гіпоінтенсивний сигнал на зважених за Т2 зображеннях. Під час динамічного контрастування можна побачити, як контраст проникає в залозу з лійки і поступово поширюється на периферичні частини залози.
Вікові зміни
Обсяг гіпофіза змінюється залежно від гормонального статусу, і те, що було б нормальною залозою для однієї демографічної групи, було б абсолютно ненормальним для іншої.
У молодих пацієнтів залоза більшого розміру, ніж у людей пенсійного віку. У період статевого дозрівання і під час вагітності залоза найбільша. Вона повністю заповнює гіпофізарну ямку і навіть виступає за її межі. У літніх людей залоза стоншена, лежить на дні сідла, гіпофізарна ямка має вигляд "порожньої".
Хоча завжди слід з обережністю ставитися до вимірювань, вони можуть слугувати для кількісної оцінки того, що інакше могло б здатися занадто суб'єктивним враженням. Це максимальні значення висоти залози:
діти до 12 років: 0,6 см, залоза плоска або злегка увігнута;
підлітки: 1 см, залоза опукла, яскравіша у дівчат;
молоді люди: у чоловіків - 0,8 см, у жінок - 0,9 см, у вагітних жінок - 1,2 см;
пацієнти старше 50 років: спостерігається поступове зменшення розмірів залози.
Гіпофізарні утворення
Пухлину гіпофіза на МРТ добре видно, ідентифікується її місце розташування, морфологія.
Процедура МРТ
Процедура МРТ гіпофіза займає 30-60 хвилин. Апарат МРТ являє собою довгу трубку з отворами на обох кінцях. Також є кушетка, яка засувається в трубу. Якщо у вас клаустрофобія, повідомте про це лікаря. Апарат МРТ видає свистячі або стукітливі звуки під час зйомки. Ці звуки можуть бути гучними, але вони не є небезпечними. Вони означають, що апарат МРТ робить знімки.
Під час діагностики патологій гіпофіза обстеження часто проводять із контрастом. У цьому разі пацієнту попередньо вводять барвник внутрішньовенно. Детальніше про те, як проводиться МРТ голови (гіпофіз), розповість лікар на попередній консультації.
Протипоказання
Пацієнтам із металевими конструкціями в тілі, такими як кардіо- та нейростимулятори, штифти, пластини, штучні суглоби, стенти, не можна проходити МРТ через магнітний вплив всередині апарата і ризик зміщення конструкції. Вагітним жінкам рекомендовано відмовитися від МРТ, якщо стан не загрожує життю, до пологів. Цим групам пацієнтів лікар розповість, як перевірити гіпофіз іншими способами, наприклад, за допомогою лабораторних тестів на гормони.