Мамографія: що це таке і для чого проводиться?
Мамографія - це метод рентгенівської візуалізації, який використовується для обстеження грудей з метою раннього виявлення раку та інших захворювань. Він використовується, як діагностичний і скринінговий інструмент. Розповімо детальніше, що таке мамографія і як її роблять, а також про те, коли потрібно проходити мамографію.
Як проходить мамографія
Більшість жінок, незнайомих із цією процедурою, цікавить, як проводять мамографію. Дослідження спрямоване на отримання рентгенівського знімка тканин і структур молочної залози. Під час процедури груди пацієнтки укладають на опору, притискають пластиною-лопаткою. Апарат викидає невелику кількість рентгенівських променів. Випромінювання проходить через залозу і прямує до датчика на протилежному боці. Детектором може бути фотографічна пластина, що фіксує зображення на плівці, або твердий елемент, що передає електронні імпульси на комп'ютер для отримання цифрового зображення. Отриманий знімок мамографії називають мамограмою.
На плівковій мамограмі тканини з низькою щільністю, такі як жир, виглядають напівпрозорими, мають темніші відтінки сірого кольору, що наближаються до чорного фону. А ділянки щільної тканини, такі як сполучна і залозиста тканина або пухлини, мають вигляд біліших на сірому тлі. На стандартній мамограмі робляться як вид зверху, так і вид збоку кожних грудей, хоча можуть бути зроблені додаткові види, якщо лікар стурбований підозрілими ділянками.
Що таке цифрова мамографія?
Цифрова мамографія використовує ту ж рентгенівську технологію, що й звичайні мамограми, але замість використання плівки для реєстрації рентгенівського малюнка, що проходить через груди, необхідні твердотільні детектори. Вони перетворюють рентгенівські промені, що проходять через них, на електронні сигнали, які надсилаються на комп'ютер. Потім комп'ютер перетворює ці електронні сигнали на зображення, які можна вивести на монітор, а також зберегти для подальшого використання.
Цифрова мамографія - обстеження, яке виграє у плівкової мамографії такими можливостями:
зміна контрастності зображення для більшої чіткості;
комп'ютерне виявлення аномалій;
легка передача цифрових файлів іншим експертам для отримання другої думки.
Крім того, цифрові мамограми зменшують необхідність у повторних знімках, які є звичною практикою під час плівкової мамографії через неправильні методи експозиції або проблеми з проявом плівки. У результаті цифрова мамографія може призвести до зниження рентгенівського опромінення. На сьогодні немає жодних доказів того, що цифрова мамографія краща за плівкову мамографію для зниження ризику смерті жінки від раку грудей. Однак цифровий скринінг може бути більш точним для виявлення раку в молодих жінок або жінок зі щільними грудьми.
Який вигляд має мамографічне обладнання?
Мамограф - це обладнання, що являє собою коробку з рентгенівською трубкою. Його використовують тільки для сканування молочних залоз і має спеціальний захист, що дає змогу унеможливити вплив рентгенівського випромінювання поза грудьми. Мамограф доповнений вузлом, що утримує і стискає груди, щоб лікар міг зробити знімки під різними кутами. Детальніше про те, як проходить мамографія, вже згадано вище.
Які результати покаже мамографія
Що показує мамографія молочної залози? Радіолог ретельно вивчить мамограму, щоб знайти ділянки високої щільності або ділянки незвичайної конфігурації, які виглядають не так, як нормальна тканина. Ці ділянки можуть являти собою безліч різних типів аномалій, включно з:
ракові пухлини;
неракові утворення, звані доброякісними пухлинами;
фіброаденоми;
складні кісти.
Лікар дивиться на розмір, форму і контрастність аномальної ділянки, а також на зовнішній вигляд країв або меж такої ділянки, оцінюючи ймовірність злоякісності утворення.
Також на мамограмі можуть бути виявлені крихітні фрагменти кальцію, звані мікрокальцифікаціями, які відображаються як дуже яскраві точки на мамограмі. Хоча зазвичай вони доброякісні, ділянки мікрокальцифікації іноді можуть сигналізувати про наявність певного типу раку.
Якщо мамограма показує підозрілу ділянку, лікар може направити пацієнтку на додаткові дослідження, зокрема на біопсію.
Ризики мамографії
Оскільки мамографія молочних залоз використовує рентгенівські промені для отримання зображень грудей, пацієнтки піддаються впливу невеликої кількості іонізуючого випромінювання. Але розуміння того, що таке мамографія молочної залози і що показує мамографія, дає змогу побороти страхи радіації. Для більшості жінок переваги регулярних мамографій, як методу ранньої діагностики раку, переважують ризики, пов'язані з цією кількістю радіації. Хірург може видалити виявлене новоутворення до того, як воно пошириться і потребуватиме більш агресивного лікування, такого як хіміотерапія.