Інфаркт міокарда - причини, симптоми, діагностика, лікування
Гострий інфаркт міокарда - медичний термін, що позначає серцевий напад. Він трапляється, коли потік крові до серця скорочується або перестає здійснюватися зовсім. Це може статися через закупорку артерії, якщо жирові відкладення накопичуються на її стінках. Це призводить до поганого постачання серцевого м'яза киснем. Якщо приплив крові не відновлюється швидко, уражена серцева тканина вмирає. Інфаркт міокарда входить до трійки найпоширеніших причин смерті в усьому світі. Понад 1,1 мільйона людей щороку переносять серцевий напад, і для багатьох із них він стає початком ішемічної хвороби серця. ВООЗ стверджує, що середній вік пацієнтів, у яких сьогодні діагностують цей стан, зменшився на 5-8 років.
Деякі пацієнти відчувають біль у грудях, коли трапляється серцевий напад, але в інших взагалі немає жодних симптомів. Вкрай важливо розпізнавати ознаки наближення інфаркту міокарда, оскільки йому можна значною мірою запобігти або зменшити його наслідки.
Як розпізнати інфаркт міокарда
Класичний «образ» людини із серцевим нападом - це людина, яка схопилася за груди і скаржиться на нищівний біль у грудях. Однак у реальному житті, якщо трапляється інфаркт, симптоми можуть бути більш тонкими. Недавні дослідження показують, що майже половина всіх серцевих нападів були тихими. Люди просто не знали про свій критичний стан. Внаслідок того, що вони не зверталися за лікуванням, ризик смертельного результату в них підвищувався в рази. Ось чому слід якнайшвидше вирушити до лікарні, якщо ви підозрюєте, що у вас інфаркт, навіть якщо ви не відчуваєте характерних симптомів.
Тим більше, що симптоми серцевого нападу можуть бути непомітними, явними або повністю відсутніми. Багато пацієнтів скаржаться на біль у грудях, що іррадіює в руку, шию, лопатку, навіть щелепу. Стан супроводжує задишка, запаморочення і слабкість. Незалежно від того, яка комбінація симптомів виникає, важливо якомога швидше звернутися до лікаря. Час має велике значення для людини з інфарктом, адже стан може призвести до незворотних наслідків.
Отже, інші симптоми серцевого нападу можна описати так:
- озноб, пацієнта кидає в холодний піт;
- печіння в грудях, тиск, стискання в грудній клітці, відчуття переповнення;
- відчуття переднепритомного стану;
- різка нудота, іноді з блювотою.
Примітно, що чоловіки під час інфаркту міокарда частіше скаржаться на біль у грудях, а в жінок поширені такі симптоми інфаркту міокарда, як «нестача повітря», потемніння в очах, запаморочення.
Механізм серцевого нападу
Серце перекачує багату киснем кров до решти частин тіла через складну мережу артерій. Однак артерії навколо серця можуть бути заблоковані, зазвичай через тромб і рідше через сильні спазми та розшарування. Коли це відбувається, потік крові сповільнюється або блокується.
Згодом серцева тканина, яка відчуває кисневе голодування, відмирає. Тромби можуть утворюватися через бляшки в артеріях. Причинами спазмів можуть бути лікарські препарати, наркотики, емоційний стрес, переохолодження, куріння. Іноді розшарування артерій виникають спонтанно, наприклад, під час вагітності.
Хто в групі ризику?
Високий ризик пережити обширний інфаркт у чоловіків старше 45 років і жінок старше 55 років із захворюваннями серця в сімейному анамнезі. Підвищують цей ризик такі стани й умови способу життя, як:
- куріння;
- підвищений тиск;
- високий рівень поганого холестерину;
- діабет;
- ожиріння;
- малорухливий спосіб життя.
У молодих людей варто додати до списку факторів ризику відсутність фізичної активності. Якщо у вас є якісь фактори ризику, важливо регулярно проходити обстеження серця у фахівця, щоб переконатися в його здоров'ї. Особливо важливо зайнятися профілактикою захворювання і пройти обстеження тепер, коли ви знаєте, що таке інфаркт.
Як діагностується серцевий напад
Пацієнтів, які скаржаться на болі в грудях, руці, щелепі, а також людей, у яких проявляються такі специфічні ознаки, як непритомність або втрата орієнтації, раптове потовиділення, нудота, сильне серцебиття, важливо швидко доправити в лікарню для діагностики. Важливо не втрачати дорогоцінні хвилини, оскільки будь-яке зволікання може призвести до незворотних наслідків, зокрема летального результату.
На прийомі лікар насамперед через стетоскоп слухає роботу серця, робить електрокардіограму (ЕКГ). Цей важливий тест вимірює електричну активність серця. Щоразу, коли серце б'ється, воно виробляє крихітні електричні імпульси. Апарат ЕКГ записує ці сигнали на папір, даючи змогу лікарю побачити, наскільки добре функціонує серце.
ЕКГ – процедура безболісна, неінвазивна. Вона займає близько п'яти хвилин. Під час тесту плоскі металеві диски (електроди) прикріплюються до рук, ніг та грудей пацієнта. Вони підключаються до апарату, який реєструє електричні імпульси.
ЕКГ важлива, тому що вона допомагає:
- підтвердити серцевий напад;
- визначити тип серцевого нападу;
- призначити найефективніше лікування.
У 90% пацієнтів із інфарктом міокарда спостерігається аритмія. Цей стан характеризується неправильним ритмом — аномальне серце б'ється надто швидко чи надто повільно чи нерегулярно. Це впливає на приплив крові та кисню до серця і може призвести до прискореного серцебиття, болю в грудях, запаморочення, втоми або задишки.
У пацієнтів розвивається серцева недостатність, через що наш природний мотор не може як раніше ефективно перекачувати кров кровоносними судинами. Це призводить до набряку рук та ніг. Одна з небезпек – розрив серця. Це рідкісне ускладнення, при якому в серцевому м'язі виникає утворення ослабленої ділянки, яка може надірватися.
У пацієнта може спостерігатися сплутаність свідомості, блідість чи синій відтінок шкіри. Зазвичай, таких людей госпіталізують до відділення невідкладної кардіологічної допомоги для початку лікування.
Аналізи крові допомагають побачити фізіологічні зміни. Пошкодження серця внаслідок серцевого нападу призводить до того, що певні білки повільно проникають у кров. Якщо лікарі підозрюють, що пацієнт має серцевий напад, він бере зразок крові, щоб перевірити його на наявність серцевих білків, відомих як серцеві маркери. Найбільш поширений маркер – серцевий тропонін. Рівень тропоніну може підтвердити або виключити серцевий напад, а також визначити його тип.
Класифікація серцевих нападів здійснюється за показником ЕКГ, відомим як сегмент ST, і рівнем тропоніну в крові. Серцевий напад це форма гострого коронарного синдрому (ОКС), при якій відбувається значне перекриття артерій. Види інфаркту міокарда:
- Тип із підйомом сегмента ST (ІМПST) - це серцевий напад, при якому відбувається тривале припинення кровопостачання. Це може призвести до великого ушкодження серця. Діагностується коли на ЕКГ з'являються певні зміни. Необхідне термінове лікування для розблокування артерії.
- Тип без підйому сегмента ST (NSTEMI) - це ще один вид серцевого нападу, при якому відбувається невелика втрата кровопостачання, що провокує локальні ушкодження. Діагноз ставиться, коли ЕКГ не показує змін, притаманних типу з підйомом сегмента ST, але аналізи крові підтверджують наявні ушкодження.
- При нестабільній стенокардії всі ознаки серцевого нападу є, але діагностичні тести можуть їх не показувати. Кровопостачання серця, як і раніше, серйозно обмежене, і пацієнт піддається високому ризику серцевого нападу.
Інші діагностичні заходи при підозрі на інфаркт міокарда:
- Ехокардіограма: за допомогою ультразвуку ехокардіограма створює зображення внутрішньої та зовнішньої частини серця. Метод допомагає визначити, наскільки добре скорочується серце та наскільки добре працюють клапани у пацієнта.
- Коронарна ангіографія або катетеризація серця: це процедура, коли за допомогою рентгенівських променів і контрастної речовини візуалізуються кровоносні судини серця. Метод допомагає визначити наявність будь-яких закупорок.
- Комп'ютерна томографія серця: це сканування серця та його кровоносних судин із високою деталізацією, що дозволяє побачити, чи є значне звуження чи ущільнення основних коронарних артерій.
- МРТ серця: тест використовує потужне магнітне поле та комп'ютерну обробку для створення зображення серця. Він може показати проблеми із кровотоком в артеріях.
- Стрес-тести з фізичним навантаженням: стрес-система використовується під час фізичної активності, щоб визначити, чи ваше серце отримує достатній приплив крові.
- Ядерне сканування серця: метод використовує радіоактивний барвник, який вводять у кров пацієнта, та комп'ютерну томографію, щоб визначити області серця, які не одержують достатньо крові або пошкоджені.
Кардіологи класифікують інфаркт міокарда ще за кількома параметрами:
- за вираженістю больових симптомів: типовим, атиповим (за відсутності симптомів);
- за частотою (для конкретного пацієнта): первинний, рецидивний, повторний;
- за ступенем ушкоджень тканин: мікро, обширний;
- по локалізації уражень: лівого чи правого шлуночка, міжшлуночкової перегородки, верхівки серця, об'єднаний.
Обстеження допомагає поставити точний діагноз та призначити лікування.
Лікування інфаркту міокарда
Лікування серцевого нападу передбачає, насамперед, відновлення кровотоку в ураженому серцевому м'язі. Простими словами, необхідно налагодити кровопостачання. Це може відбуватися у різний спосіб, від медикаментозного лікування до хірургічного втручання. Лікарі обирають, як лікувати пацієнта, виходячи із його стану. Лікування інфаркту міокарда, швидше за все, включатиме кілька з наступних методів:
- Додатковий кисень. Пацієнти з дихальними проблемами одержують кисневу терапію. Кисень їм подається через маску. Таке лікування збільшує кількість кисню, що циркулює в крові, та знижує навантаження на серце.
- Медикаментозна терапія. Лікар може прописати препарати, що перешкоджають згортанню крові, розширюють кровоносні судини, руйнують тромби та протиаритмічні ліки. Призначаються також бета-блокатори, статини.
- Для відновлення кровообігу в ураженому серцевому м'язі може бути проведена процедура, яка називається черезшкірним коронарним втручанням (ЧКВ) або ангіопластикою. Відкриття артерії катетером має вирішальне значення відновлення кровотоку. Чим раніше це станеться, тим більше шансів на добрий результат. Про це свідчить статистика того, скільки живуть пацієнти, яким вчасно було надано медичну допомогу. При ЧКВ місце закупорки артерії може бути встановлений стент, який утримує артерію відкритої, щоб уникнути ще однієї закупорки.
- Аортокоронарне шунтування. Людям із тяжкою закупоркою коронарних артерій проводять операцію аортокоронарного шунтування. Лікарі часто називають це операцією на відкритому серці чи шунтуванням. Метод передбачає використання кровоносної судини з іншої частини тіла для створення обхідного шляху для крові та доставки її до серцевого м'яза. Пам'ятайте, що при діагнозі інфаркт міокарда лікування має бути розпочато негайно.
Лікування це не все, що роблять при інфаркті. Не менш важливою є кардіологічна реабілітація. Це програма, спеціально створена для покращення здоров'я серцево-судинної системи після серцевого нападу. Комплексна програма реабілітації охоплюватиме три аспекти:
- Заняття спортом для зниження ваги та контролю факторів ризику: діабету, високого рівня холестерину та високого кров'яного тиску.
- Дієта та прийом ліків.
- Відмова від куріння та управління стресом, тривогою та депресією.
Деяким пацієнтам рекомендовано періодичний контроль за допомогою апаратів холтерівського моніторування. Що це таке? Це спеціальні прилади, які протягом тривалого часу відстежують роботу серця за умов повсякденного життя.
Профілактика серцевого нападу
Лікарі рекомендують такі заходи профілактики серцевого нападу:
- Пройдіть медичне обстеження, щоб унеможливити закупорку артерій і при необхідності пройти лікування.
- Визначте будь-які фактори ризику, такі як діабет, високий кров'яний тиск, підвищений рівень холестерину, ожиріння та куріння.
- Працюйте з лікарем, щоб тримати фактори ризику під контролем.
- Якщо лікар прописав ліки, приймайте їх регулярно.
- Киньте курити. Куріння практично гарантує вам хворобу серця чи рак на все життя.
- Змініть спосіб життя, наприклад, почніть здорове харчування та регулярно займайтеся спортом.
Масштабне британське дослідження, в якому взяли участь понад 10 000 службовців протягом 12 років, показало, що люди, які зазнають стресу на роботі, на 68% частіше помирають від серцевих захворювань, страждають від серцевого нападу або відчувають стенокардію. А понаднормова робота протягом 3–4 годин на день пов'язана з п'ятикратним збільшенням ризику серцевих захворювань незалежно від інших факторів ризику. Тому навіть якщо немає можливості відмовитися від нервової роботи, потрібно намагатися пом'якшити стрес. Робіть короткі перерви, де це можливо, та рухайтеся. Заплануйте регулярні вправи по 20 хвилин щоразу. Вмійте розслаблятися поза роботою. Це може бути корисним для вашого здоров'я загалом. У багатьох ситуаціях ми не можемо уникнути серцевого нападу, але заходи профілактики допоможуть продовжити здоров'я нашого двигуна на довгі роки.